l| AF@C@N J0JUK |l
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

l| AF@C@N J0JUK |l

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

IsırmaLarda ve SokmaLarda İLk Yardım

YazarMesaj
erhan_gs

erhan_gs

İşletim Sistemi : IsırmaLarda ve SokmaLarda İLk Yardım Yk-xp
Takım : IsırmaLarda ve SokmaLarda İLk Yardım 1447
Rep :
IsırmaLarda ve SokmaLarda İLk Yardım Left_bar_bleue50 / 10050 / 100IsırmaLarda ve SokmaLarda İLk Yardım Right_bar_bleue

IsırmaLarda ve SokmaLarda İLk Yardım Empty
MesajKonu: IsırmaLarda ve SokmaLarda İLk Yardım   IsırmaLarda ve SokmaLarda İLk Yardım Icon_minitimeÇarş. Kas. 19, 2008 11:19 pm

Bu tür yaralanmalara sık olarak rastlanmaktadır.
Daha çok bacak ve kolda ısırma sonucu olan yara, ısırma şekline ve ısıran hayvanın büyüklüğüne göre yarım cm. yada daha büyük olup, kol yada bacağın her iki yüzünde görülebilir.

Köpek ısırmalarında ilk akla gelecek durum "Kuduz" tehlikesidir. Çünkü; köpek salyası ile kuduz virüsünü dişleri ile açtığı yaradan vücuda verir. Kuduz köpeğin ısırdığı insan veya hayvanlarla da kuduzun diğer canlılara bulaştığı bilinmektedir.

— Köpek tutularak gözlem altına alınmalıdır.

— Köpeğin kuduz olup olmadığını anlamak için 10 gün karantina uygulanır. Bazen çok uzun süreden sonra da kuduzun belirtilerinin görülebileceğini unutmayınız.
Eğer köpek kuduz ise 48 saat sonra kuduz belirtileri görülmeye başlar. Ağzını kapatmakta güçlük çeker. Kuyruğunu bacaklarının arasına alır. Salyası akar.Etrafına saldırır. Sudan korkar, gözleri şaşı gibi olur. Gözbebeği düzensiz büyüklüktedir.

— Köpeğin kimin olduğu,aşılı olup olmadığı saptanmalıdır.

— Kuduz bir köpek ısırması varsa durum polise ve ilgili sağlık kuruluşuna haber verilmelidir.

— Köpek ısırma olayı sırasında ya da karantina süresi içinde ölürse köpeğin başı antiseptik solüsyon ile ıslatılmış bir beze sarılarak ilgili laboratuara gönderilmelidir.

— Isırılan kişiye her olasılığa karşı kuduz serumu ve aşısı yapılmalıdır.

— Hastaneye gitmeden önce ısırılan yeri bolca su ile yıkayınız.

— Üzerine temiz bir mendil kapatınız.

— Köpeğin ağzında kuduzdan başka diğer hastalık yapan mikroplarında bulunabileceği düşünülerek yaraya hastanede pansuman yapılmalıdır.

— Gerekirse hastanede tetanosa karşı aşı yapılır. Daha önce aşılanmamışsa tetanos serumu yapılır.

Akrep sokmasında ilkyardım :

Akrep, kuyruğundaki iğnesini sokarak zehrini vücuda
verir. Zehirli santral (merkezi) sinir sistemine (beyin, beyincik ve omurilik soğanı) ve kalbe zararlı etki yapar. Bazen çocuklarda ve büyüklerde ölüme yol açabilir. Sokulan yerde ağrı, yanma ve uyuşukluk olur.

Tükürük bezlerinin salgısı artar. Baş ağrısı, kaslarda kasılmalar, idrar, büyük abdes kaçırma ve felçler görülür.

— Akrep sokulan kişiyi yürütmeyiniz, hareket ettirmeyiniz.

— Sokulan yerin yukarısını eşarp ya da mendille sıkınız.

— İlk bir kaç saat sokulan yerin üzerine havluya sarılı buz torbası koyunuz.Böylece zehirin emilmesini yavaşlatmış olursunuz.

— Sokulan yere amonyak sürünüz.

— Eğer solunum durması ya da zayıflaması olursa ağızdan ağıza yapay solunum yapınız.

— Hemen hastaneye gönderiniz. Akrep serumu yaptırınız.

Arı sokmasında ilkyardım :

Arı arka kısmındaki iğnesini deriye batırarak sokar. O kısımda ağrı, bir kaç dakika sonra yanma, arkasından şişme ve deride kırmızı kabarcıklar olur. Çok duyarlı kişilerde daha önemli durumlar ve hatta ölüm de görülebilir.

— Sokulan bölgeyi hareket ettirmeyiniz.

— Sokulan yer üzerine buz koyunuz.

— Deride kalmış olan arı iğnesini alkol alevinde yaktığınız bir iğnenin ucu ile
çıkarınız.
— Sokulan yer üzerine amonyak (bir kısım amonyak ve dört kısım su karışımı) sürünüz.Kaşıntıyı azaltır. Elinizde kaşıntıyı, yanmayı giderici ilaç varsa onu sürebilirsiniz.

— Daha sonra yemek sodası (karbonat) eritilmiş su ile ısıtılmış bezi sokulan yer üzerine koyunuz.

— Eğer solunum zayıflaması ya da durması otursa ağızdan ağıza yapay solunum yapınız.

— Bu önlemlerle şikayetlerinde azalma olmuyorsa ve özellikle çok sayıda arı sokmalarında bekletmeden ve kesinlikle hastaneye gönderiniz.

— Eğer astımınız varsa arı sokması ile astım şikayetlerinizde de artma olabilir
— Eğer ağzın içinden sokulmuşsa hemen bir buz parçasını ağızda eminiz çok çabuk şişlik ve solunum yolunda tıkanma olacağından hastaneye gidiniz.

— Duyarlı olan kişilerde şişlik yanma fazla olur. Hatta deride morluklar görülebilir. Hemen hastaneye gidiniz.

— Arı sokulan yere çamur sürmeyiniz. Mikrop kaparak iltihaplanabildiği gibi tetanos da olabilir.

Yılan sokmasında ilkyardım :

Daha çok kobra ve engerek türü yılanların ısırması
tehlikelidir. Yılanın ısırması sonucu üst çenedeki zehir kasların kasılması ile boşaltılarak zehir bir kanalla her iki yandaki dişlerden ısırılan yer içine girer. Isırılan yerde ağrı, yanma duygusu, şişlik, morluk olur. Daha sonra şişlik ve morluk yukarı doğru yayılabilir.

Isırılan yerde bir veya birden fazla iğne gibi dişlerin batmasından olan diş izleri görülür. Vücuda giren yılan zehrinin miktarı zehrin şiddeti, emilen zehrin miktarına ve vücudun büyüklüğüne göre yılan ısırmasının tehlikesi değişir. Çocuklarda tehlikelidir.
Isırılan yer deri ve deri altı yağ tabakasının kalınlığı da bunda etkilidir.
Yılan zehirleri en çok santral (merkezi) sistemine (beyin, beyincik ve
omurilik) ve kan sistemine etkisini gösterir. İnsanda uyuklama, mide bulantısı,kusma diyagrama ve diğer solunum kaslarında felç, solunumun durması ve ölüm
olabilir.

— Yaralıyı sırt üzeri
yatırınız. Kesinlikle o kısmı oynatmayınız. Tesbit ediniz.

— Isırılan yeri kalp seviyesinin yukarısına kaldırmayınız. Aksi durumda zehrin daha çabuk vücuda yayılmasına yol açarsınız. Isırılan yeri yattığınız yerde tutunuz.

— Isırılan yerin yukarısından eşarp mendil, kravat vs. ile sıkınız. Eğer
elinizde varsa parmak genişliğinde 50 cm. uzunluğundaki bir lastik boru ile (turnike) de sıkabilirsiniz.

— Sargıyı kol veya bacağın kan damarlarını sıkmayacak yalnız deri altındaki ince lenf damarlarını boğacak derecede sıkınız. Yılan zehiri bu damarlar ile vücuda yayılır.

— Bir saatten fazla sıkmayınız. Eğer yılan serumu yoksa o zaman sargıyı her yarım saatte bir hafifçe 5-10 dakika gevşeterek zehrin yavaş yavaş vücuda karışmasını sağlayınız.

— Yılan serumu verdikten sonra turnike uygulamanın faydası yoktur. Yılan ısırmasından sonra bir saat geçmişse turnikenin faydası yoktur. Yılan zararsızsa, zehiri hafifse turnike uygulamayınız.

—Isırılan yeri kaynatılmış soğutulmuş su ile bolca yıkayınız. Böylece ısırılan yerin üzerinde bulunan zehri uzaklaştırmış olursunuz. Ama bunun etkisi şüphelidir.

— Buz uygulayınız. Diğer uygulanan etkin önlemlere göre etkisi şüphelidir.

— Isırılan kişiyi kesinlikle sarsmadan ısırılan yeri oynatmadan hastaneye taşıyınız. Masaj yapmayınız.

— Eğer yılan damarların bol olduğu yerden sokarak zehrini doğrudan doğruya damar içine vermişse işte o zaman durum çok tehlikeli olup ani ölüm olabilir.

— Yılan serumu ölüm oranını % 10 kadar düşürür. Yalnız gereksiz yere yılan serumu yapılmamalıdır, ileride tekrar yılan serumu yapma karşısında önemli alerjik durumlar (serum hastalığı) olur.

— Tetanos aşısı yaptırmayı unutmayınız.

— Eğer bu işlemler bir kaç saat içinde yapılırsa fazla miktarda zehrin kana karışması önlenmiş olur.

— Şişlik morluk daha yukarı doğru ilerliyorsa bu kez bunun yukarısından sıkarak turnike uygulayınız.

— Alkollü içki vermeyiniz.

— Zehrin etkisi geçtikten 2-3 gün sonra ısırılan yerdeki şişliği azaltmak için ısırılan yeri kalp seviyesinin yukarısına kaldırınız.

— Şiddetli ağrı için elimizde bulunan ağrı dindirici ilacı veriniz.

— Kesinlikle yılanın soktuğu yeri ateşle dağlamayınız.

— Isıran yılanı öldürünüz, kuyruğundan tutarak taşıyınız. Yılanın cinsinin teşhisi hakkında bilgi verir.

Böcek ısırmalarında :

— Elinizi kullanmadan böceği uzaklaştırın.

— Yarayı bol sabun ve suyla yıkayın.

— Bölgeye soğuk su uygulayın.

— Yara bandı ile kapatın.

— Akrep sokmalarında serum gerekebilir.

— Derhal doktora başvurun.

IsırmaLarda ve SokmaLarda İLk Yardım
1 sayfadaki 1 sayfası